Nepal Turu

PROMOSYONLU NEPAL GEZİSİ
EKİM 19 – 30 2015

DSCF4095

Renklerin cümbüşü Nepal’e çok farklı bir gezi düzenliyoruz. Başka turlara benzemeyen kapsamlı, farklı bir tur! Gezimizde Nepal’in kuzeyinden taç gibi uzanmış büyüleyici karlı doruklar, Hindu ve Budistlerin kutsal yerleri, yoga merkezi, günlük yaşam ve fiil safari, Budanın doğum yeri ,Tharu kültürü, Moğol köyü, Brahmin köyü ve kültürü yer alıyor.Nepallilerin günlük hayatını ve çevresini Türkiye’de eğitim görmüş Türkçeyi bilen,yerel Nepal rehberi ile keşfedeceksiniz.. Turumuzun tümü unutamıyacağınız anılarla keyfli, dolu dolu geçecek..
19 Ekim 2015 1. Gün – Nepal’in tek uluslararası havalimanı Tribhuvan Havalimanına varıyoruz. Orada Tükçe dilini bilen Nepal’li Keshab Raj Poudel NAMASTE diyerek sizleri karşılayacaktır.Ardından özel aracıyla sizlerle harika görüntüler ve pirinç tarlaları arasından bol bol fotoğraf çeke çeke ilerliyoruz ve Nagarkot’ te kalacağımız otelimize yerleşiyoruz. Biraz rahatladıktan sonra muhteşem gün batımını seyretmek amacıyla Negarkot Gözlem Kulesine gidiyoruz. 2195 yükseklikten Manaslu, Rolwaling, Lamtang, jugal dağlarını göreceğiz. 1 saatlik kısa süreli yürüyüş yapabilirsiniz. Sonra serbest zaman.
Konaklama için;Nagarkot, Serene Resort

20 Ekim 2015 2. Gün – Sabah erken kalkıp yine Nagarkot tepesine gidiyoruz. Gün doğumu buranın olmazsa olmazıdır. Gün doğumu ile gelen ışık tepeden tepeye geçerken bol bol fotoğraf çekeceğiz. Kahvaltıdan sonra Chitwan yolunda olacağız.5 saatlik bir yolculuğun ardından Chitwan’ daki otelimize giriş yapıyoruz. Otelimizde alacağımız öğle yemeğinin ardından gezimize başlıyoruz. Dünya kültür mirası listesinde yer alan Chitwan Ulusal Parkında yaban hayatının içerisine girmiş oluyoruz. Gezeceğimiz Ulusal Park tek boynuzlu gergedan ve Bengal Kaplanı ile ünlüdür. Tabi ki Tharı evlerinin arasından geçip Rapti nehri kenarından gün batımı Chitwan’ ın bambaşka bir özelliğidir. Akşam üstü serbest zaman.
Konaklama için Chitwan ,Tiger Residency Resort
21 Ekim 2015 3 . Gun – Sabah erken kahvaltı yapıp Chitwan Ulusal Parkı ile gezimize devam edeceğiz. Timsah dolu Repti Nehiri kano ile gezipChitwan Ulusal Parkına giriş yapıyoruz. Yemyeşil vadiler içinde yaban hayvanlarını görme şansı bulacağız. Tabi ki kuş gözlemciliği yer alacak. Yavru filler ile bol bol fotoğraf çektirmezsek gezimiz eksik olur. Öğlen yemeği için otele dönüyoruz ve serbest zamanın tadını çıkarıyoruz. Akşam üstü saat 4 gibi yine orman gezintisine hazırız. Otelden fil safari için ayrılıyoruz. koskoca fiilin üstünden sağ sola koşan hayvanların fotoğraflarını bol bol çekeceğiz. geyik, tek boynuzlu gergedan, kaplan cinsleri, ayılar, maymunlar… vs hayvanların gölgesi kameramızda olacak. saat 6:30 gibi otele dönüş yapacağız. Serbest zamanı harcayıp akşam yemeği yedikten sonra Chitwan’ın özelliği yörsel Tharı kültür gösterisine tanık oluyoruz.Tabi ki göbek atmak isteyenler için süper fırsat olur.
DSCF3778
Konalama için Chitwan,Tiger Residency Resort
22 Ekim 2015 4. Gün – Kahvaltıdan sonra odamızı boşaltıp 3 saatlik bir yolculuktan sonra Lumbini’ye vararak otelimize giriş yapıyoruz. Öğlen yemeği ve yemek den sonra ruhani bir gezi başlar.Burası Budanın doğum yeri . Buda kimdir ? Budist nasıl olunur? Maurya imparatoru Aşoka neden keşiş oldu ? Padmasamvab kimdir? Dua bayrağının anlamı nedir? Yerel rehberiniz Raj tarafından tek tek anlatacaktır.Burada dünyanın çeşitli Budist ülkelerinin inşa ettirdiği tapınakları görmek mümkün. Budizm’i yakından incelemeniz mümkün olacaktır.
Serbest zamanlarda rahipler ile konuşmak, maditasyon yapmak ve keşişler ile konuşmak mümkündür.
Konaklama Lumbini, Lumbini Jambala Otel
23 Ekim 2015 5. Gün – Kahvaltıdan sonra Nepal in 2.büyük şehri Pokhara yolundayız. 5-6 saatlik yol yolculuk olacaktır. Öğlen yemeği yoldayken olacak. Doğayı seven fotoğrafçı için cennet turu olduğunu söyleyebilirim. Yemyeşil dağların göbeğinde inşa edilmiş dar sokaklardan ilerliyoruz. Hindistan’a doğru akan nehir kenarından geçerken dağların tepesinde kurulmuş köyleri görebiliriz. Yaklaşık 3 saat sonra ise Annapurna dağlarını önünde bulunuyoruz. Saat 3 gibi Pokhara’dayız. Fewa göl kıyısında konaklama yapacağız. Otele yerleştikten sonra serbest zaman.
Konaklama için Pokhara, Hotel Center Lake
24 Ekim 2015 6. Gün – Aşk şehri Pokhara’da gezi ile gün başlar. Sabah erken kalkıp turistlerin kalbi Sarangkot’e gidiyoruz. Buradan karlı dağların zirvelerini, vadileri, nehirleri ve gün doğumunu görebiliriz. Bizi bekleyen Annapurna, Fishtail, Himçuli Himalayaları göreceğiz. Dawalagiri tepesine çıkmak isteyen Fransız dağcı Maurice Herzog ‘nın Annapurna tepesine çıkma nedenleri burada anlatılır. Annapurna ne demek? Fistail ne anlamına gelir ? ve Bilgilendirecek. Hotel dönüp kahvaltı yapacağız. Sonra da Dünya Barış Stupası, Devi’s Fall , Gupteşor mağarası , Vimsen kayası ve 300 metre uzunluğundaki tel köprüyü göreceğiz .
Konaklama için Pokhara, Hotel center Lake
DSCF4148
25 Ekim 2015, 7 . Gün- Kahavaltıdan sonra kışa süreli yürüş için hazır oluyoruz ve otelden uzaklaşıyoruz . Himalayadan akadan seti Nehir kenarından geçip Tibetli göçmen kampına gidiyoruz . Tibetli çay keyifi ile manastır hayatını en yakından gözlemlemeye çalışacağız . Göçmen kampından çıktıktan sonra 3 saatlik kışa süreli yürüşe başlıyoruz . Basbot’ten başlayan yemyeşil ormandangeçen taşlı başamaklı yoldan dik yoldan yavaş yavaş ilerliyoruz. Doğa ile iç içe yürürken biraz uzaktan yamaçları taçlandırmış olan pirinç tarlalarına Namaste diyip geçen köylüleri , merakla gülen masum çocukları görebiliriz.
Yaklaşık 2 saat yürüş yaptıktan sonra Dhital daüda varıyoruz Sıralanmış gibi gözüken karlı doruklar bizi bekliyormuş gibi . Annapurna , Fishtail , Himçuli, vs dağların onunde geçiyoruz .
En sonunda Eco-köydeyiz . Burası tümüyle doğal bir dünya . Her sey organik . Girişten sonra serbest zamanı .
Akşam konaklam eco-köyde
26 Ekim 2015, 8 Gün – Bugün Hinduların en büyük Bayramı Dasşain . Tabilki ailemle beraber kutlayacağız . Hinduzm nedir ?Kast sistem nedir ? Kurbanı kesen ve kurbanı kesmeyen Hindular kimdir ?Tek tek açıklanır ve yaş olarak en büyük olanın elinden üçüncü gözü alındıracağız . Bugün verilen yemekler Nepallilerin evinde pişirilmiş yemekleri olacak . Bugün tamamen yerel insanlarla beraber gezmek şansına sahibiz . Tabiki arada Moğol köyleri de yer almaktadır . Moğolların evine gidip onlarla beraber çay içme sansımız olur . akşam yine eco-köye dönüyoruz.
Akşam konaklama için eco-köyde
27 Ekim 2015, 9 Gün- Kahavaltıdan sonra katmandu’ya dönmek için hazır oluyoruz . Himalayalardan gelen serin havayla beraber yemyeşil ormandan 1 saatlik yürüşü bitirip araca biniyoruz . Artık hedefimiz kKathmandu . Oğlen yemeği yolda . Otele giriş yapacağız ve hippilerin son noktası olan thamelin renkli hayatına kavuşuyoruz(Freak Street) . Akşam serbest zaman.
Akşam konaklama için Hotel Holy himalaya Thamel
-28 Ekim 2015, 10. Gün- Kahavaltıdan sonra Budistlerin kurtsal yeri Budhanath a Gidiyoruz .Bu devasa ve eski Stupa, Nepal’in en benzersiz anıtlarından biridir ve dünyanın en büyüğü olduğu
söylenir. Tibetli göçmenlerin evi olara tanınan stupa ile ilgili çok değişik söylentiler var . Dünyanın 4 yöne bakan budanın gözleri, tıklım tıklım sokaklar, sürekli dua eden Tibetliler , insanların çok hoşana gider .Budhanath herkesin hoşuna giden bir huzur mekanıdır . Tabiki burada Tibet budizmi nedir ? Manjuşri kimdir ? Stupanın kapısında olan ceylanlar neyi ifade eder ? Nirvanaya ulaşmabaşamakları nedir?Büyük kubbe ne anlamına gelir ? her sey tek tek açıklanacaktır . Buradayken öğlen yemeği yenir . Hemen sonra ise hinduların en kutsal yeri Pasupathinath a gidiyoruz . İnsanlar ölü yakma yeri diyorlar. kutsal Bagmati Nehri kıyısına kurulmuş olan yok edici ve yeniden kurucu Şiva- Pasupatinath tapınağı iki katlı altın çatısı ve gümüş kapılarıyla muhteşem Newari mimarisi ile ünlüdür.Bagmati nehri kınarda ölü yakılır .
Şiva kimdir ? Parvati kimdir ? hindular niye ölü yakıyorlar ? Sadu kime denir ? Vişnu kimdir ? Herşeyin cevabını Bagmati nehri kenarından Keshab Raj Poudel verecektir .Paşupatiden döndükten sonra serbest zamanı . Tabiki Rüyalar bahçesi , Asan , İndra Chowk ve Thamel sokaklarını görmezsek gezi eksik kalır .
Akşam konaklama için Hotel Holy himalaya

Thamel-29 Ekim 2015, 11 . Gün- sabah kahavaltıdan sonra serbest zamanı . Tabiki renkli pazardan alışveriş yapmazsık olmaz . Saat 11 de Ruhani merkezi oşo Tapobana gidiyoruz .Burası uluslararası yoga kampıdır . Yemyeşil ormanda kurulmuş yoga kamp oşo felesefi ile ilgilenen , yogayı , meditasyonu , ruhani hayatını , sessizliğini sevenler için cennte anlamına gelir . Ayrıca fotoğraf çekmek isteyenler için benzersiz . Yoga kamptan döndükten sonra gene serbet zamanı .
Akşam konaklama Hotel Holy himalaya Thamel
30 Ekim 2015,12. Gün – Simdi vedalaşma zamanı
Fiyat :
-Tek kisilik oda için 80,000 Rupi ( 800$)
-Çift kisilik oda için 70,000 Rupi (700 $)
Not :: Bu fiyat 8 kisi için geçerlidir
En az 8 kisi olmadığı zaman tur iptal olacaktır.
1 Ekim den sonra katılmak isteyenler kabul edilmeyecektir.
Katılım sayısı için sınırı yoktur.
Bu gezinin kazancından % 10 u depremden dolayı kimsesiz kalmış Nepal li çocuklara bağışlanacaktır.
Bu gezi Türk kültürünü, Moğol kültürünü, Tharu kültürünü ve Brahmin kültürünü bir araya getirmek amacıyla düzenlenmiştir .
Eğer herhangi bir türk müzik enstrumanı çalabiliyorsanız mutlaka getirin.
Grup isterse Moğol kültürü ve Brahmin kültürü göşterileri ayarlanacaktır . Bunun için sadece masraf bedeli toplanacaktır.
25 Nisan 2015 sabah öğlen saati 11:57 de 7.9 siddet ile meydana gelen depremden dolayı Nepal in turizmi etkilenmiştır . Nepalin turizmine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmişbir gezi olduğu için herkesin katılmasını istiyoruz .
Grub Ne kadar büyük olursa her 10 kisi için sertifikalı yardımcı rehber verilecektir .
Gelirken depremden dolayı Kimsesiz kalmış çocuklar için defteri, kalem , yiyecek , giyecekleri alırsanız tabiki seviniriz ( elbette gönlünüzden koparsa )
Bu gezi Nepal de düzenlenmiştir.
Merhaba Kailash Adventures Pvt. Ltd
Keshab Raj Poudel
Kurucusu
sangam-poudel@hotmail.com
merhabakailashadventure@gmail.com
+9779846604188
A class trekking Guide
Serttifika : 10753
www.merhabakailash.com
Ödeme sekili
Nepale geldikten sonra Nakit ödenecektir
%13 KDV dahili fatura verilecektir
*ATM’den Nepali rupi yada yabancı para çıkartabilirsiniz
*Alışveriş ederken çoğu yerde dolar kıllanabilirsiniz
Ücrete Dahil Olan Hizmetler
• 3*** otelde 11 gece konaklama
• Lüks klimalı araçlarla her turlu transferi
• Tüm gezi sırasında yerel Türkçe konuşan rehber hizmetleri
• Tüm güncel uygulanan vergiler
• Çitwanda yapılan her turlu faliyetleri ve kahavaltı, öğlen yemeği ve Akşam yemeği
• Eco-köyede kahavaltı, öğlen yemeği ve Akşam yemeği
• Her 10 kisi için klimalı özel aracı
• Her 10 kisi için sertifikali ingilizce konusan yerel rehberi ( yardımcı rehberi)
• Nagarkot, Pokhara, Lumbini’de kahavaltı
Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler
• Vize ücreti 25 $
• Yemeklerde alacağınız içecekler
• Tur Programında belirtilmeyen Ekstra Çevre Gezileri
• Kathmandu, Nagarkot,Pokhara ve Lumbini bölgesinde Öğlen ve akşam yemekleri
• Yurt dışı biletler
• Sehayat sigortası
• Giriş Ücretleri
Sağlı ile ilgili
Gelmeden önce mutlaka sağlığını kotrol ettirin .
Gerekirse iğne yaptırın
Aspirin ( suda eriyen) ,Ağrı kesici , sineğe karşı losyon
Devamlu ilacı kıllanıyorsanız keşinikle unutmanyın
Her hangi hastalığı varsa önceden bildirin
Nepal vizesi Kapıdan verilir
15 günlük vize ücreti 25$
2 adet fotoğraf yanınızda olsun
Pasaport hariç bir kimlik kartını alın