Egzotik Güzelliği İle Nepal Turu

Himalaya ülkesi  Nepal’e çok farklı gezi düzenliyoruz. Gezimizde Nepal’in kuzeyinde bir taç gibi uzanmış muhteşem karlı doruklar, Hindu ve Budistlerin kutsal yerleri, Nepali’lerin günlük yaşam ve fiil safari, Budanın doğum yeri,Tharu kültürü, moğol kültürü yer alıyor. Nepallilerin günlük hayatını Türkiye’de eğitim görmüş  yerel Nepal rehberi ile keşfedeceğiniz benzersiz tur ile ailenizle keyifli anlar geçirmenizi istiyoruz. Turumuz Türkiye’de eğitimi görmüş ve kalmış rehberiyle dolu dolu geçecek.

Mart 2017 25- 1.Gün – Nepal’in tek uluslararası havalimanı Tribhuvan Havalimanına varıyoruz.  Orada Tükçe dilini bilen Nepal’li Keshab Raj Poudel NAMASTE diyerek sizleri karşılayacaktır.Ardından özel aracıyla otele transferi olacaktır .Otele giriş yaptıktan sonra renkli sokaktan yürüyerek yaşayan tanrıça’nın evine gidiyoruz. Hippi döneminde Sultan Ahmetpaşa’dan başlayan karayoluyla yolculuğu burada sonarmış. Onlarca tapınak, tapınakların etrafında gezen sadular,  renkli insanlar, ahsaplı işler…. görmek mümkün.

Konaklama : Kathmandu

 Mart 2017 26- 2. Gün- Kahvaltıdan sonra  Çitwan yolunda olacağız. yaklaşık 6 saatlik bir yolculuğun ardından Çitwan’ daki otelimize giriş yapıyoruz. Otelimizde alacağımız öğle yemeğinin ardından gezimize başlıyoruz. Dünya mirası listesinde yer alan Çitwan Ulusal Parkta yaban hayatın içerisine girmiş oluyoruz. Gezeceğimiz Ulusal Park tek boynuzlu gergedan ve Bengal Kaplanı ile ünlüdür. Tabi ki Tharı evlerinin arasından geçip Rapti nehri kenarından gün batımı Çitwan’ ın ayrı özelliğidir. Akşam üstü serbest zaman. Konaklama: Çitwan

Mart 2017 27- 3.Gun –  Sabah erken kahvaltı yapıp Çitwan Ulusal Parkı ile gezimize devam edeceğiz. Timsah dolu Repti Nehiri kano ile gezip Çitwan Ulusal Parkına giriş yapıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik kano geziden sonra otele dönüş yapacaz Ardından çitwanda kalan etnik grubu bulunduğu köyelere gidip bol bol fotoğrag çakeceğiz. Ahaşap, çamur, odun …vs ile inşat edilmiş evlerde kalan insanların renkli hayatını çekme sansı olur.

Öğlen yemeği için otele dönüyoruz ve serbest zamanın  tadını çıkarıyoruz. Akşam üstü saat 4 gibi yine orman gezintisine hazırız. Otelden  fil safari için  ayrılıyoruz. Koskoca fiilin üstünden sağ sola koşan hayvanların fotoğraflarını bol bol çekeceğiz. Geyik, tek boynuzlu gergedan, kaplan cinsleri, ayı, maymunlar… vs hayvanların gölgesi kameramızda olacak. saat 6:30 gibi otele dönüş yapacağız. Serbest zamanı harcayıp akşam yemeği yedikten sonra Çitwan’ın özelliği Tharı kültür gösterisine  tanık oluyoruz.Tabi ki göbek atmak isteyenler için süper fırsat olur.

Konaklama: Çitwan

Mart 2017 28- 4.Gün – Kahavaltıdan sonra Lumbini yolundayız . Yaklaşık 3 saatlik yoculuğumuz lumbini  bahaçede sonar . Yoldayken nehir kenarında çamaşur yıkayanlar, tarlada çalıkşanlarla denk gelebiliriz . Hint kültürü görme büyük sansımızda olur . Nepal -Hindistan sınır yakın olduğu için çok karışık kültür görme sansımız olur. Lumbini bahaçede dünya’nın değişik yerden gelip dua eden budistler, rahiplerin foroğraf çekme zamanı diyebilirim . Aynı anda dğişik ülke tarafından inşa edilmiş manastırları gezeceğiz. Jaopnlar tarafından inşa edilimiş Dünya Barış Stupa olmazsa olmazdır . Sansa denk gelirse japon rahipler dua ettiği yere gidip onlarala beraber dua edebiliriz. Tabiki buradan siddhartha kimdir ? Buddhizm nedir?……anlatılır  Konaklama Lumbini

Mart 2017 29- 5. Gün –  Kahvaltıdan sonra Pokhara yolundayız. 6-7 saatlik yol yolculuk olacaktır. Öğlen yemeği yoldayken olacak. Doğayı seven fotoğrafçı için cennet turu olduğunu söyleyebilirim. Yemyeşil dağların göbeğinde inşa edilmiş dar sokaklardan ilerliyoruz. Hindistan’a doğru akan nehir kenarından geçerken  dağların tepesinde kurulmuş  köyleri görebiliriz. Yaklaşık 6 saat sonra ise Annapurna dağlarını önünde  bulunuyoruz. Saat  3  gibi Pokhara’dayız. Fewa göl kıyısında konaklama yapacağız. Otele yerleştikten sonra serbest zaman.

Konaklama : Pokhara

Mart 2017 30- 6. Gün –  Aşk şehri Pokhara’da gezi ile gün başlar. Sabah erken kalkıp göçmen kampındaki monastıraya gidiyoruz . Sabah ritüeller, momlar, çocuklar,rahipler, dua edenler …. görebiliriz.

Hotel dönüp kahvaltı yapacağız. Sonra da Dünya Barış Stupası, Devi’s Fall , Gupteşor mağarası  tibetlilerin göçmen kampı. Akşamm canlı müzik ile keyifini çıkarıyoruz

Akşam konaklama Pokhara

Mart 2017 31- 7. Gün- Kahavaltıdan sonra eko köy yolundayız . Himalayadan akan beyaz nehirdeki aşama köprüden gelen gidenlerin fotoğraf çekcğiz . Nehirde kum toplayan, çalışanlarla denk gelebiliriz . Oradan tibet göçmen kampına gider onlarla tanık olacağız . Simdi eko köy’ye gitmek için araçtan iniyoruz. 5 km ayürüş için hazır oluyoruz . yemyeiş orman ve köylerden geçerek ekö köy’ye yerleşiyoruz. Burası doğal dünya . Yerel yerleşim’den hoşlana için cennet sayılır .

Konaklama: Eko köy

1 Nisan 2017 8.Gün- Sabah kahavaltıdan sonra köy geziler için hazır oluyoruz. Köylerden geze geze moğol köy’ye gidiyoruz. Dağ hayatı, köylerdeki günlük yaşam, taş ve çamurla inşa edilmiş iki katlı evler, beya ve kırmızı çamurla renklendirilmiş evler…..sansımıza neler gelirse çekeriz. Tabiki annapurna dağlar buraların olmazsa olmazdır .

Konaklam: Eko köy

2 Nisan 2017 9.Gün Kahavaltıdan sonra katmandu’ya dönmek için hazır oluyoruz  .Eko köyden döndükten sonra uçakla katmandu’ya dönüyörüz. Otele transferi yaptıktan sonra katmandu’nun gündemi gözlemlemek amacıyla Asan ve indra çok gezi olacaktır . Akşam serbest zamanı. Konaklama: Kathmandu

3 Nisan 2017 10.Gün-  kahavaltıdan Budistlerin kurtsal yeri Budanata Gidiyoruz .Bu devasa ve eski Stupa, Nepal’in en benzersiz anıtlarından biridir ve dünyanın en büyüğü olduğu söylenir. Tibetli göçmenlerin evi olara tanılan stupa ile ilgili çok değişik söylentiler var . Dünyanın 4 yöne bakan budanın gözleri,  tıklım tıklım sokak, sürekli dua eden tibetliler , insanların öok hoşana gider  . Budanath herkesin hoşuna giden bir huzur nekanıdır . Tabiki buradan tibetli budizm nedir ?  Manjuşri kimdir ?  stupanın kapısında olan ceylanu neyi ifade eder ? Niravanaya ulaşma başamaklar nedri ? Büyük kubbeyi ne anlamına gelir ? her sey tek tek anlatılır . Buradayken öğlen yemeği yenir . Hemen sonra ise  hinduların en kutsal yeri paşupatinata gidiyoruz . İnsanlar ölü yakma  yeri diyorlar. kutsal Bagmati Nehri kıyısına kurulmuş olan yok edici ve yeniden kurucu Şiva- Pasupatinath tapınağı iki katlı altın çatısı ve gümüş kapılarıyla muhteşem Newari mimarisi ile ünlüdür. Bagmati  nehri kınarda ölü yakılır. Şiva kimdir ? Parvati kimdir ? hindular niye ölü yakıyorlar ? Sadu kime denir ? vışnu kimdir ? Her seyin cevabını Bagmati nehri kenarından Keshab Raj Poudel verecektir .

Akşam üştü tepeden şehire bakan Swyambhunat stupa’ya gidiyoruz. Burası maymunlar dolu, her yerde dua bayraklar, dua sednler …Oradan   döndükten sonra serbest zamanı . Tabiki akşam üştü  Rüylar bahaçesi’ne gidip rahatlatıyoruz . Konaklama :Kathmandu

4 Nisan 2017 11. Gün-  sabah kahavaltıdan sonra sanat şehri Patan’a gidiyoruz . Patan demir işleri ile uğraşanlarla dolu. Orta çağda budistler’in yeriymiş. Oradan Bhaktapur’a gidiyoruz . Nepali’in eski başkenti . Newari mimari ile dolu . Dünyanın dikkatini çeken Nyatpola tapınağı burada .öğlen yemeği burada yenir .Ardından otele dönüş, alışveriş, hazırlık dinlenme

5 Nisan 2017 12. Gün-  Hazırlık , alışveriş, dinlenme…

6 Nisan 2017 13. Gün- Vedlaşma zamanı.

Ücret :

   2 kişi    3-5 kişi    6-9 kişi     10-14 kişi     15-20 kişi
  1600 $    1450 $    1200 $     1050 $      1000 $

  Tek kişilik oda farkı: 300 $

 Oteller :  Kathmandu -Kathmandu Guest House  veya benzeri

 Çitwan – Maruny Senctury Lodge veya benzeri

 Lumbini : Buddhamaya Garden veya benzeri

 Pokhara- Hotel Barahi veya benzeri

   Eko köy (organik üretim ile servis olacaktır, Yıldızlı değildir)

Ulaşım : Her turlu gezi özel araçla .

Rehber: Türkiyede eğitim görmüş sertifikalı yerel rehber olacaktur.

Dahili olan hizmetler:

– yıldızlı otelde   10  gece konaklama ( kahavaltı dahili)

– Her turlu transferi

-Kathmandu-Pokhara aktarma uçakla

– Çitwan için her sey dahili ( ulusal park giriş, kano gezi, fiil safari, orman yürüş, öğlen  ve akşam  yemeği )

– Eko köyde kahavaltı ( 3 yemekler)

– Her turlu transferi

– Türkçe dilini bilen rehber tarafından rehberlik hizmet.

Dahili Olmayan hizmetler

– Sağlık sigortası

– Sehayat sigortası

 – Yurtdışı uçak bitetler

– Stup ve Tapınaklara giriş ücretler (yaklaşık 50 $)

– Kathmandu, Pokhara ve Nagarkotte alacağı öğlen ve akşam yemeği

-Yemekler ile alacağı içecekler

– Belirtemeyn her turlu maşraflar

Not :: Nepal vizesi kapıdan alınır.

-15 günlük Nepal vizesi 25 $

Ödemesi:  kisibaşı 500 $ Firmanın banka hesabına gelmeden önce yatırım yapın. iptal ettiğiniz zaman iadesi olmayacaktır . Ama Tarihi ertelemesi vardır.Bakiye kalan kısmı Nepal’e geldikten sonra Nepal Rupi ile ödenir.

RASTRIYA  BANIJYA BANK  LIMITED  

PRITHIVI CHOWK, POKHARA BRANCH     

SWIFT CODE: RBBANPKA 

ACCOUNT HOLDER :  MERHABA KAILASH ADVENTURES PVT LTD   

 ACCOUNT NUMBER :302000132501