Dünya’nın Çatışınıa Hoşgeldiniz

                                                  Dünya’nın Çatışınıa Hoşgeldiniz
Himalaya ülkesi Nepal’e  çok farklı bir Jeep Safari düzenliyoruz.  Başka  Safarilere benzemeyen, kapsamlı, farklı bir Safari ! Safarimizde Nepal’in kuzeyinde  taç  gibi uzanmış  büyüleyici karlı doruklar,  nehirler, rafting, fil safari, yemyeşil dağlar ve moğol köyü  yer alıyor .  Nepal dünyanın dağlık ülkesi olarak bilinir. Bu turumuzda  bizler tepelerden tepelere yol alacağız.
     1. Gün
Nepal’in tek uluslararası havalimanı Tribhuvan Havalimanına varıyoruz.  Orada Türkçe’yi  iyi bilen Nepal’li  Keshab Raj Poudel “NAMASTE” diyerek sizleri karşılayacaktır. Ardından özel araçla, harika görüntüler eşliğinde,  pirinç tarlaları arasından  fotoğraf çekerek ilerleyerek  Nagarkot’da kalacağımız otelimize yerleşeceğiz. Biraz dinlendikten sonra muhteşem gün batımını seyretmek amacıyla Negarkot  Gözlem Kulesine gideceğiz.  Burada 2195 metre yükseklikten Manaslu,  Rolwaling,  Lamtang ve Jugal dağlarını göreceğiz. Burada bir saatlik kısa süreli bir yürüyüş yapabiliriz.  Sonrasında serbest zaman.  Konaklamamız Nagarkot’da.
 
 
 
 
 2. Gün
Sabah erken kalkıp yine Nagarkot  tepesine gidiyoruz. Gün doğumu buranın olmazsa olmazıdır. Gün doğumu ile gelen ışık eşliğinde   tepeden tepeye geçerken bol bol  fotoğraf çekeceğiz. Kahvaltımızı yaptıktan sonra  Daman yolunda olacağız. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından Daman’daki otelimize giriş yapıyoruz.  Otele yerleştikten sonra keşife devam edeceğiz .  2,320 metre yükseklikten otelimizden  doğudaki  Everest’i (8,848m) ve batıda da Dawalagiri (8,167 m) dağlarını mükemmel biçimde görebiliriz . Nereden bakılırsa bakılsın muhteşem karlı dağlar, tepeler  hep gözümüzün  önünde  olacaktır.  Konaklamamız  Daman’da.
   3.Gün
Kahvaltıdan hemen sonra macera dolu yolculuğumuz  başlayacak ve yaklaşık 1.5 saat sonra  nehirde Raftinge başlayacağız. Fişlin’den başlayan Rafting    Gai Gata’da bitecektir.  Trişuli nehrinin soğuk suyuyla  yolculuğa devam  edip,  yaklaşık 3 saat süren rafting keyfini  çıkarttıktan  sonra öğlen yemeğimizi  yiyip, Çitwan’a  gitmek üzere hazır oluyoruz.  Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Chitwan Ulusal Parkı’nda yaban hayatının içerisine gireceğiz.  Gezeceğimiz Ulusal Park tek boynuzlu Gergedanlar ve Bengal Kaplanları  ile ünlüdür. Bu arada Tharı evlerinin arasından geçip, Rapti nehri kenarından gün batımını seyretmek Chitwan’ın önemli bir özelliğidir.
Konaklamayı Çitwan’da yapacağız.
        4.Gün
Sabah erkenden kahvaltımızı yapıp, Chitwan Ulusal Parkı’nda gezimize devam edeceğiz.
Timsahlarla dolu Repti  Nehiri’nde kano ile gezip, Chitwan Ulusal Parkı’na giriş yapıyoruz.
Yemyeşil vadiler içinde yaban hayvanlarını görme şansı bulacağız. Tabii ki kuş gözlemciliği de yapacağız. Yavru filler ile bol bol fotoğraf çektireceğiz. Öğlen yemeği için otelimize dönüp, serbest zamanın  tadını çıkartacağız. Akşam üstü saat 16.00 sıralarında orman gezintisine başlıyoruz ve otelden  fil safarisi için  ayrılıyoruz. Kocaman fillerin üzerinde sağa sola koşan yaban hayvanlarını fotoğraflayacağız.  Geyikler, tek boynuzlu gergedanlar, çeşitli kaplanlar, ayı ve maymunları görüp fotoğraflayabileceğiz. Saat 18.30 gibi otele dönüş yapacağız. Serbest zamanı dilediğimiz gibi geçirip, akşam yemeğimizi yedikten sonra Chitwan’ın özel  yöresel Tharu Kültür Gösterisi’ne  tanık oluyoruz. Tabii ki göbek atmak isteyenler bu gösteriye aktif olarak katılabilirler.
Konaklama Çitwan’daki otelimizde
       5.Gün
Kahvaltıdan sonra Nepal in 3. büyük şehri olan Pokhara için yola koyulacağız. 5-6 saatlik bir yolculuk olacaktır. Öğlen yemeğimizi yolda yapacağız. Doğayı seven fotoğrafçı dostlarımız için bunun bir cennet turu olduğunu söyleyebilirim. Yemyeşil dağların arasında inşa edilmiş dar sokaklardan ilerleyip, Hindistan’a doğru akan nehir kenarından geçerken,  dağların tepesinde kurulmuş  köyleri  görebileceğiz. Yaklaşık 3 saat sonra ise Annapurna dağlarının önünde olacağız.  Saat 15.00 gibi Pokhara’da olacağız.  Fewa  göl kıyısında konaklama yapacağız. Otele yerleştikten sonra yine serbest  zamanımız  olacak. Konaklama Pokhara’da.
     6.Gün
Kahvaltı’dan sonra Safarimiz başlıyor. Bugün off road için çok keyifli bir gün olacak. Kahvaltı’dan sonra yer altı suyunu göreceğiz . Oradan sonra  Sarangkot (1592 m) yoluna çıkacağız.  Pokharadan tamamen kaçmış oluyoruz. Sarankgot tepesine ulaştıktan sonra ise tam tepe boyunca ileriliyoruz . Tabi ki annapurna sıra dağların önünden. Yemyeşil ormanları,  pirinç tarlalarını ve Himalaya dağlarını bir anda göreceğiz.  Tabii ki Fedi (900 m) de çay içip, keyif yapacağız.  Oradan da Dampus tepesine (1300 m) çıkacağız. Burada güzel  bir öğlen yemeği yiyeceğiz.  Eşki’den Annapurna dağına  yürüyüş  yapanların dinlenme yeri burasıdır.  Buradan Astam tepesine ( yaklaşık 1400 m) çıkacağız.
Burası bir eko-konaklama yeridir.
        7. Gün
  Bugün ise dınlenme ve moğol köy gezi günü. Tabiki fotoğraf çekmek ısteyenler için cennet.
       8.Gün
Kahvaltıdan sonra Kathmandu yolundayız . Kahvaltıdan hemen sonra Katmandu’ya dönüyoruz . Himalayalar’dan gelen serin havayla beraber yemyeşil ormanda bir saatlik yürüyüşü yapıp, aracımıza  biniyoruz . Artık hedefimiz Kathmandu . Öğlen yemeğimizi yolda yiyoruz.  Katmandu’da Otelimize giriş yapıyoruz  ve Hippilerin son durak noktası olan Thamel’in renkli hayatına karışıyoruz. Akşam serbest zaman.
 Konaklama Katmandu’da.
       9.Gün
Kathmandu’da  tüm gün serbest  zaman. Dinleme, alışveriş ve hazırlık.
Gece konaklamamız Katmandu’da.
     10. Gün
Vedalaşma ve Katmandu’dan uçakla ayrılış.